Informacja ważna dla rodziców Małych Pacjentów – WAŻNE!   (kliknij)

Chcesz zadbać o swoje zęby? To proste! Umów wizytę w naszym gabinecie stomatologicznym. Możesz zadzwonić, możesz przyjść osobiście i umówić wizytę lub skorzystać z formularza rezerwacji.

wizyta
adaptacyjna

 

pierwsza wizyta
u stomatologa

 

informacje
dla rodziców

 

Czasami wizyta adaptacyjna odbywa się już podczas pierwszej wizyty w gabinecie, ale nie jest to reguła. Adaptacja do gabinetu stomatologicznego polega na szczegółowym zaznajomieniu małego pacjenta z przyrządami, które będą stosowane podczas leczenia jego ząbków. Dziecko może obejrzeć i dotknąć wszystkich przyrządów stomatologicznych używanych do uzdrawiania zębów. W trakcie wizyty padają nazwy instrumentów, oczywiście przetłumaczonych na „dziecięcy” język, jak na przykład: łapka do kulek z watki, pompka do wypełniania poduszeczek przy ząbku, latarka zębowa, maszynka strasząca czekoladowe stworki, lody waniliowe z automatu, smakowe lekarstwa, bileciki do kasowania i wiele innych. Zanim rodzice odwiedzą nasz gabinet ze swoim dzieckiem po raz pierwszy proponujemy zastosować się do kilku prostych reguł:

Nie okazywać obaw, strachu i innych negatywnych emocji podczas przygotowywania dziecka do wizyty, jak również już w trakcie odwiedzin w gabinecie. Prosimy również nie „straszyć” dzieci wizytą u stomatologa. Uwagi typu: „jak nie będziesz mył ząbków zabierzemy cię do dentysty” nasilają strach i niechęć maluchów do wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Nie oczekiwać, że już w trakcie pierwszego spotkania dziecko będzie ochoczo otwierać buźkę i pozwoli sobie bez protestów manewrować w jamie ustnej. Satysfakcjonujący będzie już sam fakt, że samodzielnie usiądzie na fotel i na chwilę pokaże ząbki, zgasi i zapali lampkę, ewentualnie przytrzyma włączone urządzenie stomatologiczne (ssak, turbinę).

Pozwolić lekarzowi i asystentce stomatologicznej samodzielnie porozmawiać z dzieckiem, zajmując stanowisko obserwatora, i dopiero po zdiagnozowaniu stanu uzębienia zadać lekarzowi wszystkie nurtujące pytania.

plansze edukacyjne cz. 1

plansze edukacyjne cz. 2

Zgodnie z zaleceniami towarzystw stomatologicznych powinna odbyć się do końca drugiego roku życia dziecka. Dotyczy to również maluchów, u których zęby rozwijają się całkowicie prawidłowo i nigdy nie skarżyły się na ból zęba.
Często zdarza się jednak, że rodzice wraz z pociechami odwiedzają gabinet już po pojawieniu się pierwszego zęba, lub kiedy dziecko potrafi się sprawnie komunikować z otoczeniem i posiada pełen komplet mlecznych ząbków. Każda z tych postaw jest prawidłowa pod warunkiem, że stan uzębienia malca nie budził do tej pory niepokoju opiekunów. Pierwsza wizyta dziecka ma charakter adaptacyjny: dziecko oswaja swój lęk przed nieznanym poprzez zabawę i tak właśnie podchodzimy do pierwszej wizyty w Gabinecie Stomatologicznym dla dzieci i dorosłych we Wrocławiu.

Niestety błędem jest, jeśli pierwsza wizyta u stomatologa spowodowana jest bólem zęba. Nie należy również odkładać wizyty u dentysty do czasu wystąpienia dolegliwości bólowych, jeśli wcześniej sami stwierdzimy u dziecka duże ubytki próchnicowe widoczne gołym okiem np. podczas szczotkowania zębów. Pierwsza wizyta u dentysty dziecięcego zadecyduje o stosunku małego pacjenta do naszego specjalisty w całym dorosłym życiu. Uraz może spowodować, że “maluch” będzie unikać go jak ognia. Pierwszą wizytę u dentysty warto zaplanować wtedy, gdy nic złego się nie dzieje – nie widać próchnicy i ząb nie boli. To, w jaki sposób wprowadzimy dziecko w świat stomatologii, zdecyduje o jego późniejszym podejściu do wizyt kontrolnych i leczenia.

Drodzy rodzice

Nie straszcie swoich dzieci ! wizytą u dentysty
Nasz personel pracujący z dziećmi, niejednokrotnie widzi, jak wizyta małego pacjenta zaczyna się krzykiem i jego płaczem. Wasze zdenerwowanie na twarzach i panika w oczach Waszych pociech, „zaciąganych” na fotel. Również dla nas, dentystów, taka wizyta to duży stres.
W naszym wspólnym interesie (lekarza, rodziców, jak i dziecka) jest dobry stan zębów Waszej pociechy.
Wizerunek dentysty, jaki panuje w powszechnej świadomości, nie należy niestety do najprzyjemniejszych. Dzieci bardzo łatwo ulegają takim stereotypom, gdyż mają styczność z nimi wśród rówieśników i rodziny, a nawet w mediach.
Czasem całkiem nieświadomie zaszczepiamy u dzieci stereotypowy strach. Mówiąc do naszej pociechy: jeżeli nie będziesz mył ząbków, to pan dentysta weźmie takie wielkie wiertło i…. Możemy sobie wyobrazić jak dziecko będzie wyobrażało sobie gabinet dentystyczny. Będzie przekonane, że do gabinetu będzie przychodzić za karę, a nie po to, aby uzyskać pomoc. Taki sam skutek odnoszą opowieści o wyrywaniu zębów, bolesnych zabiegach, borowaniu, wiertłach …
Starajcie się przekonać dziecko, że dentysta jest takim samym lekarzem jak Wasz ulubiony pediatra który wyleczy gardełko, brzuszek…. Mówcie dzieciom, że dentysta jest po to aby pomagać i że wizyta w jego gabinecie to nic strasznego.
Tyle wystarczy, by wizyty Waszych pociech w gabinecie były dużo przyjemniejsze.

Informacja ważna dla rodziców Małych Pacjentów – WAŻNE!

Ze względu na stresujące czynniki towarzyszące każdej wizycie stomatologicznej, uprzejmie prosimy rodziców lub opiekunów o umawianie się w godzinach porannych. O tej porze dnia, każdy z nas lepiej funkcjonuje (zarówno lekarz, rodzic, a przede wszystkim dziecko) i pozwoli na efektywniejszy i na pewno przyjemniejszy przebieg wizyty.

siedziba

53-203 Wrocław
ul. Hallera 96/3- budynek Ogrody Hallera.

telefon kontaktowy

 (71) 366 79 42, (0) 691 330 714
(0)663 772 652, (0)790 244 311

godziny otwarcia gabinetu

8.00 - 20.00 (od poniedziałku do piątku)
8.00 - 14.00 (sobota)

poczta e-mail

recepcja@mmdent.pl

Copyright © 2019 ZETA Projekt Sp. z o.o. All Rights Reserved